Jdi na obsah Jdi na menu
 


Želary

 

Jedno video na úvod : Omlouvám se za americké znění, ale nenašla jsem v češtině.

Popis filmu:


Příběh se odehrává v době okupace Čech a Moravy Německou armádou, v roce 1943. Na chirurgické klinice pracuje mladá studentka medicíny, Eliška. Vzdělaná, ambiciozní a moderní žena, která se aktivně zapojila do domácího odboje.

Jedné noci přivezou na chirurgickou kliniku, kde Eliška pracuje jako zdravotní sestra, těžce poraněného muže, venkovana ze vzdálených pohraničních hor. Muž potřebuje nutně transfúzi a jelikož má Eliška stejnou krevní skupinu, zachrání mu svým dárcovstvím život. Tak se mezi nimi naváže pouto, které vyústí ve zvláštní příběh.

Eliška je díky svým aktivitám v odboji nucena se ukrýt a jelikož s Jozou navázala „krevní pouto“, odveze ji Joza do své vesnice na konci světa, do Želar. Eliška je tak sice v bezpečí před Němci, nicméně se ocitá v zaostalé vesnici, kde se musí přizpůsobit tamnímu životu. Nejen každodenní činnosti, které jsou v zapomenutém koutě hor pro Elišku těžkou zkouškou, ale i vztah s Jozou a ostatními obyvateli vesnice, nám připomene, jak krásný i těžký život může být. Tragický závěr snímku jen dokresluje obraz doby 2.světové války.

Želary jsou příběhem o rozdílnosti života ve městě a na vesnici, o snaze o pochopení a porozumění jinému životnímu stylu i lidem z jiného kraje a o snaze přizpůsobit se. Želary jsou také příběhem o přátelství, lásce, zradě i pomstě. Příběh z válečných let, ze života válkou těžce zkoušeného národa, o lidských charakterech a mnohdy nelehkých údělech si rozhodně nenechte ujít. Ačkoli se jedná o film, který měl premiéru již v roce 2003, stále má divákům co sdělit.

V hlavních rolích:

Eliška - Aňa Geislerová

Jozo - György Cserhalmi

Jaroslava Adamová

Miroslav Donutil- Farář

Jaroslav Dušek- učitel

Iva Bittová

Ivan Trojan- Richard

Jan Hrušínský-

Ondrej Koval

Juraj Hrčka

Svatopluk Beneš

Zita Kabátová

Jan Tříska

... a další.

Foto:

                 

     

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář