Jdi na obsah Jdi na menu
 


Schindlerův seznam

Schindler's List

Schindlerův seznam - Schindler's List
Motto:
Kdo zachrání jeden život, zachrání celý svět... Seznam je život!!!

Typ filmu:
Drama    

Rok výroby:
1993

Hrají:
Liam Neeson , Ben Kingsley , Ralph Fiennes , Embeth Davidtz , Andrzej Seweryn , Olaf Lubaszenko , Kamil Krawiec , Shmuel Levy , Mark Ivanir , Krzysztof Luft , Harry Nehring , Albert Misak , Piotr Polk , Ezra Dagan , Rami Heuberger , Leopold Kozlowski , Jerzy Nowak , Uri Avrahami , Pawel Delag , Shabtai Konorti , Henryk Bista , Tadeusz Bradecki , Wojciech Klata , Grzegorz Kwas , Vili Matula , Stanislaw Koczanowicz , Ludger Pistor , Branko Lustig , Artus Maria Matthiessen , Hans-Michael Rehberg , Eugeniusz Priwieziencew , Michael Z. Hoffmann , Erwin Leder , Jochen Nickel , Daniel Del Ponte , Marian Glinka , Grzegorz Damiecki , Stanislaw Brejdygant , Olaf Lubaszenko , Haymon Maria Buttinger , Peter Appiano , Jacek Pulanecki , Tomasz Dedek , Slawomir Holland , Tadeusz Huk , Gerald Alexander Held , Piotr Cyrwus , Maciej Orlos , Zbigniew Kozlowski , Jan Jurewicz , Wieslaw Komasa , Maciej Kozlowski , Martin S. Bergmann , Wilhelm Manske , Peter Flechtner , Sigurd Bemme , Dirk Bender , Radoslaw Krzyzowski , Jacek Lenczowski , Piotr Kadlcik , Bartek Niebielski , Sebastian Konrad , Danny Marcu , Hans Rosner , Edward Linde Lubaszenko , Georges Kern , Alexander Buczolich , Hubert Kramar

Popis:

Schindlerův seznam je jedna z nejúspěšnějších knih australského spisovatele Thomase Keneallyho, která se po vydání v roce 1982 stala bestsellerem a film natočený režisérem Stevenem Spielbergerem na motivy Keneallyho knihy z roku 1993.

Na základě rozhovorů s „Schindlerovými židy“ a na základě pečlivého studia historických dokumentů rekonstruuje Thomas Keneally události, které vedly k zachránění více než tisíce Židů v koncentračních táborech. Oskar Schindler byla rozporuplná osoba, ale autor ji nijak neidealizuje. Na pozadí vyprávění o jeho životě vykresluje obrovské zvůle holokaustu.Autor rekonstruuje události velice podrobně a v přesných souvislostech. Strhující vyprávění a především obrovská vypovídací hodnota dělá ze Schindlerova seznamu jednu z nejlepších knih s tématikou holokaustu. Film je doprovázen hudbou Johna Williamse.

Děj


Děj se odehrává koncem roku 1939, kdy do Krakova přijíždí Oskar Schindler, člen NSDAP a neúspěšný průmyslník, který má zálusk na získání rychlého bohatství v podobě továrny na smaltované nádobí. Uzavírá dohodu s židovskými předáky na poskytnutí finanční pomoci na odkup továrny. Ta je právě na kraj nově vzniklého krakovského ghetta. Ve své továrně zaměstnává Židy z ghetta a s jejich hledáním mu pomáhá bývalý účetní židovského původu Isaac Stern, který se snaží v továrně zaměstnat co možná největší počet lidí. Továrna prosperuje a Schindler začíná vydělávat bohatství. Novým správcem ghetta se stává Amon Goeth, který má odpor nejen vůči Židům, ale i vůči životu jako takovému. Ke konci války se správa Třetí říše rozhodla přesunout všechny krakovské Židy do Osvětimi. Schindler tomu chce za každou cenu zabránit a zachránit co největší počet lidí. Domlouvá se proto s Goethem, že od něj Židy koupí. Spolu s Isaacem Sternem sepisuje seznam Židů (Schindlerův seznam) na němž se objeví více než 1200 jmen. Židé jsou posléze transportováni do nové továrny na výrobu granátu ve Svitavách - Brněnci (Protektorát Čechy a Morava). Při přesunu se omylem jeden vlak vypraví do Osvětimi. Když se Schindler dozví, neprodleně tam odjíždí, riskujíc vlastní život, a úplatkem vykupuje ženy a děti, které tam byly odvezeny. Paradoxem jeho nové továrny je to, že žádné funkční granáty sama nikdy nevyrobí. Aby továrnu nezavřeli a Židy neposlali do koncetračního tábora, nakupuje granáty jinde a vydává je za své. Je jisté, že tak to nemůže fungovat do nekonečna. Přichází den, kdy Schindlerův účetní, Stern, sděluje Schindlerovi, že došly peníze. Shodou okolností je to den konce války, kapitulace Německa. Němečtí vojáci, kteří mají příkaz všechny Židy zastřelit, tak nakonec neučiní a opustí továrnu. Schindler jako člen NSDAP musí uprchnout, jinak by byl souzen jako válečný zločinec. „Schindlerovi židé“ mu sepisují dobrozdání, ve kterém popisují to, jak je zachránil a všichni se pod dopis podepíší. Na památku mu dávají také zlatý prsten, který odlejí ze zlatých zubů jednoho Žida, na který vyryjí úryvek z talmudu: „Ten kdo zachrání člověka, zachrání svět.“ Sanhedrin 4:5. Po velmi dojemné scéně, kdy si Schindler uvědomuje, že mohl zachránit víc lidí, kdyby prodal svoje auto, odjíždí. Druhý den přijíždí osvobozenecká Rudá armáda, která Židy „osvobodí“. Konec příběhu je situován do dnešního Jeruzaléma, kde je pohřben Oscar Schindler. K hrobu přicházejí přeživší Schindlerovi Židé a jejich potomci a jako symbol úcty pokládají na jeho hrob oblázky.

Kniha Thomase Keneallyho, sepsána podle výpovědí pamětníků (především z řad „Schindlerových Židů“), byla inspirací pro natočení filmu slavným režisérem židovského původu Stevenem Spielbergem, jenž za tento film dostal prvního režijního Oscara své kariéry. Splnil tím „povinnost“ vůči ostatním Židům a sám za tržby filmu nevzal do vlastní kapsy ani dolar.

Přestože Spielbergův film si nehraje na dokument, byl kritizován některými historiky (především v Polsku a Česku), že především jeho druhá polovina překrucuje historická fakta (např. záchranná mise v Osvětimi, nesmyslné tvrzení, že v brněnecké továrně se žádný válečný materiál nevyrobil, přecitlivělá scéna loučení s vězni atd.), což ovšem uměleckou kvalitu a výsledný dojem z filmu nikterak nesnižuje.


Film Schindlerův seznam získal mnoho ocenění, např. :

7 OSCARů - (5 nominací),
USA. 6 cen BAFTA Film Awards - (6 nominací),
Velká Británie. 1 nominace na CÉSAR Awards,
Francie. 2 ZLATÉ GLÓBY (GOLDEN GLOBES) - (3 nominace).
Foto:
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář