Jdi na obsah Jdi na menu
 


Princezna Diana- životopis

20. 3. 2007

Princess Diana, priness of Wales, lady Di, Diana Frances Spencer, královna lidských srdcí, maminka...

     Nic netušící Diana Frances se narodila 1.července1961 na jejich sídle Park House poblíž Norfolku pozdě odpoledne, jako třetí dcera tehdy sedmatřicetiletého vikomta Edwarda Johna Altropha(familiérně oslovovaného Johnieho)a o dvanáct roků mladší vikomtky Frances Ruth Altrophové(roz. Fermoyové). Malá Dianka vážila3kilogramy a 52dekagramů. Její otec Johnie, ale moc veselý nebyl.Přál si syna.Ano, syn se narodil před Dianaou, ale byl tak znetvořený a neduživý, že po deseti dnech od narození zemřel. Spencerovi, ale neopomněli malého kluka pojmenovat.Po tatínkovi. John. Za tři roky se tedy konečně narodil vytoužený syn a také dědic Charles. Zatím co Diana byla křtěná v kostele a to Sandrighamu, Charles byl křetěný ve Westminsterském opatství a za kmotru mu šla sama královna AlžbětaII.

    Diana ale už od malička žila s pocitem,že se měla narodit jako kluk.Se svým bratrem Charlesem přitahovala ponurnost  sandringhamského hřbitova,kde byl pohřben jejich bratr John.Malý hrob obrostlý mechem vyvolával v Diance a Charlesovi stále otázku jestli, kdyby John nezemřel jestli by se narodili. Diana byla přesvědčena, že ona ani Charles by se nenarodili a Charles zase že by se narodila Diana, ale on ne.

     Jak už to z předchozích vět vyznělo,Diana neměla šťastné dětství.Bylo to tím,že její rodiče si po narození Charlese spolu nerozumněli.Bylo to buďto tím,že byl mezi Frances a Johniem velký věkový rozdíl a nebo tím,že hned potom co se John narodil a náhle za dest dní zemřel,donutil Johnie Frances,aby šla na vyšetření do Herley Street v Londýně proč se narodil John tak ošklivý a proč rodí jen samá děvčata...To jsou jedny z faktorů proč se Dianainny rodiče později rozvedli.Diana nikdy nezapomněla na ten pocit,který v sobě měla,když seděla na studeném schodišti a slyšela matčiny kroky ve štěrku napříjezdové cestě a pak stratující auto,které se od Park Housu vzdalovalo.Také na nekonečné hádky mezi rodiči.Oba měli své děti moc rádi,ale sami to k sobě neuměli projevit.Frances se těsně poté zamilovala do dědice tapetové ho království Petera Shand Kydda.V červnu roku  1968 byli ofociálně rozvedeni a děti připadli do otcovi péče.Bylo to neveselé období na které Diana nerada vzpomínala. 

      Zatím jsem nemluvila o Dianiných dvou sestrách. Jane a Sarah. Sarah byla ta straší. Narodila se roku 1955, s kterou měl později princ Charles milostný poměr,j eště než se rozhodl pro Dianu. Jane ta druhá o dva roky mladší než Sarah se narodila roku1957. Sarah se provdala za pana McCaunnguoa a Jane za pana Fellowse.

     V šesti letech nastoupila Diana do internátní školy Silfield v King´s Lynn. Později říkala, že to byla moc příjemná škola. V devíti letech nastoupila na intenátní školu Riddleswoth Hall v Norfolku, kterou již předtím navštěvovaly její setry Jane a Sarah. Diana nikdy moc v ničem nevynikala. Ale vlastně ano a na to bychom neměli zapomenout.Plavání,dívčí košíková,láska ke zvířatům a starání se onemocné lidi. Dále ve věku 12 let nastoupila Diana ve šlépějích své matky a sester na internátní školu West Heath poblíž Sevenoaks v Kentu. Ne aby jste si říkali,že Diana byla nějaké zamlklé plaché dítě. Možná to z ní vyzařovalo jen na veřejnosti a v hodinách, ale ve skutečnosti to bylo velice živé dítě ovšem citově zanedbané. Diana ale neudělala závěrečné zkoušky i po druhé na West Heathu a tak rozhodla její straší sesra Sarah, aby jí poslali do Švýcarska na školu Institut Viddemanete Alpine poblíž švýcarského Gsstadu. Byla to škola, kde se mladé dámy z "hraběcích"rodin učili vařit, jezdit na lyžích a jiným domácím pracím. Diana které nebyla nikdy nikde sama a ještě mimo ostrovy(myslím tím Británii)se moc trápila. Bylo ji šestnáct. Psala otcovi domů prosebné dopisy, aby ji vzal pryč a zabrala až tehdy věta, kterou mu napsala do jednoho z mnoha dopisů"...stejně tím zbytečně utrácíš peníze"a tak se již sedmnáctiletá Diana vrátila zpátky domů do Altrophu.

     Opomněla jsem, ale jednu ženu. PO rozvodu Johnieho a Frances, si Johnie našel přítelkyni. Raine hraběnku z Daurthmounthu.Tato ne moc příliš vlídná a krásná žena se seznámila z Johniem, při psaní jedné knihy(psali ji společně)po rozvodu Johnieho a Frances. Rozuměli si. Byl to asi jeden z důvodů, že byli stejně staří a tak měli oba dva vštěpené aristokraické chování. Raine byla, jako její nastávající choť(Johniei),rozvedená.Samozřejmě jí Spencerovi děti neměly rádi a tak se ani neúčastnily diskrétní svatby, které se konala v červenci roku červenci 1976, to bylo Dianě patnáct let.Jak jsem říkala Spencerovi děti jí neměly rádi a tak jí dělaly naschávaly.Jednou když si Spencerovi děti pořádaly tradiční "Barbacque party",Charles-Dianin mladší bratr, se s kamarády vsadil, že nevraživou Raine shodí do bazénu, který byl napuštěn čistou, průzračnou vodou.Všichni jeho přátelé byli oblečeni jen tak v kraťasech a letních tričkách, je jediná Raine měla upjatou robu se slunečníkem.Charles k ní přistoupil a požádal o tanec u bazénu. Jenže vychytralá Raine brzy zjistila, co má Charles zalubem a tak jí přeci jen do bazénu neschodil. Ale nebyly to jen takové to žertíky. Například Jane s ní dokonce Rainina života nepromluvila ani slovo, Sarah také a Diana ta skrývala nenávist k Raine... Raine ale neodradilo to všechno co jí děti dělaly.navíc po rozvodu se Johnie trochu zadlužil a tak rozhodla Raine, že ty dluhy splatí z peněz, které utrží za prodané věci z Altrophu, prptože tam bylo vystavováno spousty drahých obrazů a porcelánu.Kde předtím bydlel Dianin dědeček, sedmý hrabě Spencer. Po jeho smrti se stal osmým hrabětem Johnie.

     Když se Diana vrátila ze Švýcarska do rodné Anglie, nevěděla co s ní bude. Žádnou pořádnou  školu neměla a kvalifikaci také ne.Jediné co dobře uměla byl balet, plavání a tenis.Byla ale přesvědčená, že tím by se neuživila.chtěla si také splnit svůj sen, sen o kterém snila kažá dívka,která bydlela v někde mimo Londýn.a tak této kapitole o které budu po nějakou dobu vyprávět, budu nazývat "Vysněný Londýn".Nebylo jí ještě osmnáct tedy nebyla plnoletá a tak jí rodiče ještě nepovolili bydlet samotné a tak jí maminka na nějaký čas dovolila, aby bydlela u ní.V bytě na okraji Londýna. Jak jsem říkala Diana neměla žádnou kvalifikaci, ale poměrně byla šance taková, že dívky z těchto aristokratickách rodin se většinou uchytí. A tak Diana pomáhal na večírcích londýnské smetánky, kde roznášela chlebíčky a příležitostně uklízela byty. Tak například uklízela byt své starší sestře Sarah za jednu libru na hodinu.Byla to dosti podprůměrná práce, ale Diana to dělala bez potíží. Také se někdy vyskytla možnost hlídat děti lidí z aristokratických krůhů, na co byla Diana jako stvořená. Měla moc ráda děti a děti zase jí. Ve svém volném času se naskytla možnost studovat taneční školu v Londýně. Docházela každý den a mezitím si vydělávala svým uklízením a hlídání dětí. Školu úspěšně vystudovala, zkoušky udělala a byla přesvědčená, že se stane učitelkou tance. Svůj sen si splnila. Ke svým osmnáctým narozeninám dostala od rodičů byt v Londýně na Colenherne Courtu 60. Čtyř pokojový byt. Ještě předtím slibovala svým kamarádkám z West Heathu, že až dostane svůj byt a nabídne jim aby s ní bydlely. A tak tyto dívky mazi které patřila Sophie Kimballová, Carolyn Bartholomová a další. Ono se to někdy měnilo. Jenže v zimě první rok co už vlastnila svůj první byt se stala ošklivá nehoda. Diana si na dovolené v Alpách ošklivě poranila šlachy a tak nemohla dále tancovat. Byla to pro Dianu rána. Za nějaký čas se vyskytla možnost dělat učitelku v mateřské školce. Ve školce New England v Pimlico. Nejdříve pracovala jen odpoledne, protože zaskakovala za jednu dlouhodobě nemocnou paní. Ředitelka školky, ale brzy poznala jakou lásku Diana projevuje k dětem. A tak jí nechala ve školce i dopoledne a až se vrátila ta paní za kterou Diana zaskakovala, ředitelka tam nechala Dianu nastálo. Pro tehdy osmnáctiletou Dianu to byly nejšťatsnější léta, jak později řekla. Se svými kamarádkami dělala různé hlouposti. Volala se svými kamarádkami s Coleherne Courtu v noci cizím lidem pod různými jmény. Svým kamarádům dávají "vaječné zábaly" na auta... Byly to poměrně krásné časy, ale blížily se ke konci.

     Dianina sestra Sarah je známá tím, že měla milosný poměr s princem Charlesem.Všichni si mysleli, že to bude ideální pár a že si konečně mladý princ Charles našel dívku. Jenže jednou v nějakém interwiu řekla Sarah: "Charlese nemiluji, není můj typ.." Ještě předtím, byl uspořádán na Sandringhamu hon na lišky a byla tam jak Sarah, tak i tehdy 17 letá Diana. Jak později sama říkala: " Byla jsem nezajímavé, obtloustlé a nenalíčené děvče a bylo až s podivem, že jsem se Charlesovi zalíbila...". Na tom honu se poprvé (samozřejmě ještě když byli malí, ale na tuto dobu se poamatovali lépe) uviděli. Dianu záměrně posadili vedle prince. Dianu mu vyjadřovala soustrast nad tím, když Charlesovi zemřel dědeček, hrabě Mountthaben. Říkala mu ".. úplně mi rvalo srdce, jak jsi procházel chrámem a byl jsi tak sám...". Charlesovi asi tato nevýrazná spencerova dcear utkvěla v paměti a zamiloval se do ní. Když jednou přišla pozvánka na ples byla pro Dianu, přímo od Charlese. A tak začal románek století. Diana nebyla žádná první dáma v Charlesově životě. Vzhledem k tomu, že Charlesovi bylo v té době pětatřicet vystřídal za tu dobu mnoho žen. Např.:

     Ale Diana všem vyhovovala. Byla plachá, hezká, ze šlechtického rodu. A tak v zomě roku 1981 ji Charles oficiálně požádl o ruku. Stalo se tomu tak v dětském pokoji ve Windsoru. Když se jí na to Charles zeptal nejdříve se rozhihňala. On jí řekl, že má týden na rozmyšlenou. A potom když se vrátila Diana zpátky do Celeherne Courtu ke svým spolubydlícím, hodila sebou na postela a ptá se " Hádejte, co?" a oni sborově odpověděly " Požádal tě", " Ano prosím" odpověděla Diana. V té době, ale samozřejmě celá Anglie o vztahu mezi princem Charlesem a lady Dianou Spencerovou již všichni věděli.A tato princezna přinášela všem novinářům vždy slušné peníze. Pronásladovali jí před jejím bytem v Cohleherne Courtu,  ve školce v Pimlico... všude.

     V únoru roku 1981 palác oficiálně oznakál jejich zasnoubení. Celá Anglii a sand i celý svět si tuhle obyčejnou dívku zamiloval. Svatba se konala 29. července1981. U televzních obazovek seděli tísíce lidí z celého světa. Jíní- šťastlivci se dostsli až před katedrálu Sv. Pavla, kde byla svatba. Diana měla na sobě šaty s dlouhou vlečkou. Byly dílem manřelů emanuelových u kterých se Diana často oblékala. Charles měl na sobě námořnockou uniformu. Oba a hlavně Diana vypadali kouzelně. Jejich svatební cesta se skládala z dovolené v Hampshire, plavbou na královské jachtě Brittania po Středozemním moři a vše zakončené v Balmoralu- sídla a panství ještě z dob královny Viktorie. Odtud pocházejí fotografie od řeky Dee, kde je Diana v kostičkovaném šusťákovém kostýmu a Charles ve skotské sukni. Z těchto fotek můžeme zpozorovat mnohé. Jednak že po svatební cestě vypadali oba dva velmi odpočatě, že Diana poněkud zhubla a ještě jednu věc. Někteří spisovatelé psali, že Charles Dianu nkjhdy nemiloval, ale to je pouhá lež. Na těchto fotkách nebo fotkách z dob zasnoubení, je vidět že Charles Dianu měl opravdu rád.

    Dny běrem roku 1981 byly ve znamení fádních dní. Diana až drasticky hubla, jezdila se svým manželem na různé oficiální cesty po světě, usmívala se do objektivů novinářů a přitom byla nešťastná. Charles který byl vychovávan, aby neukazoval své city, neuměl s Dianou, která prožívala své nejhorší období, zacházet. Její záchvaty histerie atd.

     Královský pár nenechal veřejnost dlouho čekat na oznámení, že čekají nástupce trůnu. Diana vydržela všechno, přes časté ranní nevolnosti až po problémy s bulímií. Vytoužený syn a dědic se narodil 21. června 1982 v nemocnici Panny Marie v Paddingtonu. Anglie jásala. Byl to chlapec, kterého rodiče pojmenovali William Arthur Philip Luis. Jednou tu bude Vilém V.

    Rodiče měli malého Willse velmi rádi. To můžeme poznat z fotografií pořízených roku 1983 z Austrálie, kam jel mladý pár na oficiální cestu. Podle královských pravidel měl jet jen Charles a Diana sami a maláho Williama nechat v Anglii s chůvou Barbarou Barnsovou. Diana se ale vzdouřila a tak musel jet malý Will s nimi. Jedny obzvláště hezké fotky pořízené v Sydney, ukazují mladý pár, jak si hraje s Willem na dece. William se pokouší chodit a oba rodiče ho radostně pozorují. Will pomalu rostl. Začal chodit do mateřské školky. Je to až s podivem, protože dnes známe Williama jako vážného, ale vždy usměvavého a tichého chlapce, ale když byl malý byl to pěkný " rváč Wills"- jak ho později novináři nazvali. Byl pěkně nezbedný.

    Nad dva roky potom, 15. září 1984, se narodilo další dítě. Chlapec, Henry Charles Albert David (dnes jednoduše známý jako Harry). Neprávem tohoto chlapce novináři nazývali jako Hewittovo dítě.- James Hewitt byl pozdější Dianin milenec. A jaký k tomu měli důvod? Harry má zrzavé vlasy jako James. Další důvod byl to, že královské manželství bylo na pokraji rozchodu. Charles si myslel, že narozením dalšího dítěte se vše změní, ale nezměnilo. Přispěl k tomu komentář nad dalším klukem. " Je to kluk a ke všemu má zrzavé vlasy!"- tak tak nějak to Charles řekl. Samozřejmě, že jsou ale obě děti Charlesovy. Měl je rád i když to na veřejnosti nedával tolik na jevo jako Diana. Ta měla svůj názor na výchovu svých synů. Co nejvíce je brát za brány paláce a dopřát jim co nejvíce normálního života. Královně se to samozřejmě nelíbilo, protože podle ní: " Je normální brát malé chlapce a především Williama, jako následníka trůnu do zábavních parků, vodit ho v pozdních hodinách do útulků pro bezdomovce..?" Sama Alžběta byla totiž vychovávána mezi samími chůvami a svoje rodiče viděla jen občas. Byla vychovávána podle protokolu a své děti vychovávala taktéž. Nedávat na jevo své city atd.

    Manželství se závratně blížilo ke konci. Neustálé hádky v Kensingtonském paláci, ať kvůli svým odlišným zájmům nebo kvůli jedné ženě, která byla možná nepatrnou trhlinou na jejich manželství. Camilla Parker Bowles. Tato žena, která měla s plukovníkem Bowlesem dvě děti a která chodila s Charlesem předtím, než se vdala. Byla o rok starší, ale výborně si rozuměli. Camila s Charlesem zdílela jeho nadšení nad polem, rostlinami a architekturou. Po Camillině svatbě zůstali nadále přátelé. Všechno se to objevilo kolem roku 1986. Charles častěji zůstával v Higrove, zatímco Diana odjížděla do Kensingtonského paláce, aby se věnovala chlapcům a když ti byli na internátní ch školách většinou dělala charitu. Lidé si jí oblíbili, protože dokázala naslouchat. Otevírala muzea, zasazovala stromky, a stříhala stužky. Všichni si mysleli, jak jsou s Charlesem šťastni, ale zdání klame. Jako pár na veřejnosti vypadali dobře, ale doma to byla katastrofa. Charles oprášil starou lásku Camillu a Diana si našla milence. Charles měl jen jednu milenku, za to Diana je střídala. Jednou to byl James Hewitt nebo James Gilbey, Will Carling, Hasnat nebo další muži, kteří se kolem ní vyskytovali. Dakazují to i záznamy z telefoních hovorů Diany a James Hewitta či rozhovor s Gilbyem a nebo později katastrofální tel. záznamy Camilly a Charlese. Pár se tento fakt o tom, že se jejich manželství rozpadá, snažil tutlat do posledních chvil, ale už to nešlo. Svědčí o tom taky jedna fotografie z návštvěvy Koreje v roce 1992, kdy se snaží Charles Dianu políbit a ona záměrně uhýbá, takže se Charlesovy rty dotknou jen jejího ucha. 

 

Náhledy fotografií ze složky Princezna Diana

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

autobiografický film

(Drahomíra, 2. 5. 2011 23:58)

Prosím, napovězte mi, jak se jmenoval životopisný zfilmovaný hraný příběh o princezně Dianě? Děkuji

naj princezna

(kikca, 17. 9. 2010 16:45)

mala som ju velmi rada vela som o nej nevedela mam ju velmi rada ale bohuzial uz nezije.Ale zije v nasich srdciach ako ta najlepsia najuzasnejsia princezna aku som kedi poznala.Vsetki druhe princezne su namyslene ale princezna diana taka vobec nebola bola to zena s velkim srdcom bola ta zena co ju poznal celi svet a ti co ju zabili sa budu smazit v pekle lebo to co sa stalo princezne Diane nebola nehoda ale vrazda ale jednemu nerozumiem preco chceli zabit taku dobru osobu akou bola princezna Diana nikdi tomu nepochopim.

princezna diana

(dominka cinova, 8. 10. 2008 18:25)

kdy zemrela princezna diana

Muj nazor

(Wendy, 1. 8. 2008 10:49)

Fuj, tech chyb a preklepu... Takovou praci bych si netroufla nikde odevzdat. A to, ze ji tu uverejnujes, je neco jako tva "vizitka". Aspon by sis clanek mohla po sobe precist, nez ho das k dispozici ostatnimu svetu...
Misty se podoba romanovym vymyslum, ne vsemu jde verit - proto existuje takova vec, rika se ji "citace" - uvedes do poznamky, kde ses k teto informaci dostala (bibliograficka citace, citace webovych stranek - ale tem bych taky mnohokrat neverila...), pak bude clanek duveryhodnejsi. Trocha vedeckosti prece nikomu neuskodi!!;o)
Jinak chvalim, ze ses do tak sloziteho procesu pustila! Nevzdavej to a pokus se zivotopis tak uzasne osoby dokoncit...
Zdravim!!

Prosba

(Dusan, 7. 4. 2008 21:41)

Prosim vas neslo by to nejak dopsat anebo dat dohramady protoza Lady Di je jiz 11 let po smrti a to uz je hodne casu dopdsat zivotopis,mel bach obrovskou radost protoze si ji hodne vazim a vzpominam,i kdyz jsem ji osobne neznal.

Písařce

(eliška, 8. 11. 2007 16:00)

text krásný však ty překlepy jsou velmi nevhodné.
chtělo by to přepsat bez chyb.
děkuji

...

(..., 18. 10. 2007 15:06)

Překlepy vůbec nevadí, je to moc krásný až trošku dojemný článek... :-)

chudák

(lulu, 29. 9. 2007 18:12)

chudák holka přitom byla tak hodná

Děti.

(Jude (admin), 9. 9. 2007 16:57)

Ano, princezna Diana měla děti. Dvě. Prví se narodil roku 1982 a to byl William, za dva roky po něm přišel Henry (dnes se m říká prostě Harry).

dotaz

(, 8. 9. 2007 10:10)

mněla princezna Diana děti a pokud jo kolik?

prozba

(Kamila018@atlas.cz, 1. 9. 2007 15:09)

ahojky prosila bych jestli by někdo mohl poslat co nejvíc o princezně Dianě já mám včudu PC tak nemůžu si to sama najít díky předem a je to tu moc hezký

Pravda to je...

(Jude, 3. 7. 2007 16:16)

Ano je to pravda. Alespoň jsem si tím na 99% jistá, jestli v knihách nelhali. Jak píšu čerpám z knih. Např. Diana její pravdivý příběh od Andrewa Mortona, Diana její nový život, taktéž od Mortona, Diana, královna lidských srdcí, Diana a Dodi a spousty jiných. Když přečteš takovou škálu knih lépe se to dáva dohromady.
Akorát mě mrzí, že to ještě není dodělané a mám tam spousty překlepů.

Diana

(Michaela, 1. 7. 2007 20:38)

Ahoj chtěla jsem se zeptat,ohle co je tady napsané je pravda??Odkud jsi čerpala pokud to mohu vědět....Děkuji předem za odpověď...

...

(Jude, 30. 4. 2007 20:50)

To já taky děkuji.
Mně ten životopis neříjde zajímavý, dávám dohromady všechno co si pamatuji z knih, co jsem o ní četla. Ale musím uznat, že u tebe jsem viděla úplně porvé nejdelší a nejzajímavější životopis na čekém internetu (bude to asi tím, že to stahuješ a zplácáváš dohromady).
A máš pravdu že na stránky čas není, jak dlouho já jsem v tom životopise nepsala dál... Budu moc ráda až bude dopsaný, ale s mým přístupem to asi bude za dlouho.

Viva Diana!

(Andreica, 30. 4. 2007 14:50)

Ahojda :-) tak to dekuji, ty tu toho mas o Diane ale mnooohem vic :) Ja to zas tak moc nehrotim, stahuju kde se co da a jak to vypada, tak u tebe take nacerpam inspiraci =) kdyby tak clovek jen mel tolik volnyho casu, aby mohl delat jen webovky.. Tak zatim;) andreica.estranky.cz