Jdi na obsah Jdi na menu
 


O čem je kniha? (Slova P. Burrella)

Tato jedinečná a pozoruhodná žena po deset let utvářela můj život a její vliv ve mně přetrvá navždy. Službu Dianě, princezně z Walesu, jsem nikdy nepovažoval za práci, nýbrž za privilegium. Kniha Takoví jsme byli je mým skromným příspěvkem k desátému výročí její tragické smrti. Mým prvořadým cílem je uctít její památku a vyvolat ve čtenáři vzpomínky na Dianu, jaká skutečně byla, jak jsem ji každý den vídal - a jak se nesmazatelně zapsala do našich srdcí. Těmito slovy uvedl Paul Burrel anglické vydání své druhé - a poslední - knihy o lady Dianě. Stránky jsou plné osobních vzpomínek na ženu, pro niž byl nejen zaměstnancem, ale i blízkým přítelem a důvěrníkem. Sotva bychom našli zasvěcenějšího průvodce Dianiným skutečným světem - nikoli tím, který stvořila bulvární média. Burrell například uvádí na pravou míru smyšlenky o zásnubním prstenu od Dodiho Al Fayeda a věrohodně vyvrací zakořeněné přesvědčení, že se za něj Diana hodlala provdat. Umožňuje nám nahlédnout do komnat Kensingtonského paláce, zavede nás na slavný ples v Bílém domě, jeho prostřednictvím blíže poznáme slavné osobnosti, se kterými Dianu pojilo přátelství - nebo k nimž naopak cítila nevraživost. Kniha je doplněna celou řadou doposud nezveřejněných fotografií z Dianina soukromí a ve svém celku je tak důstojnou vzpomínkou na královnu lidských srdcí.

Co píše tisk o knize Dianina komorníka?

Diana se prý před smrtí chtěla vdát, ovšem ne za Dodiho

Dva roky až do rozchodu v létě 1997 byla princezna Diana velmi zamilovaná do chirurga Hasnata Chána, specialistu na transplantace srdce. Svého komorníka Paula Burrella se údajně vyptávala, zda by bylo možné zařídit soukromý svatební obřad pro ni a jejího muslimského přítele. Podle BBC to Burell sdělil vyšetřovatelům zabývajícím se okolnostmi Dianiny smrti.

Je budoucí král dáma?!

Princezna Diana tragicky zemřela při automobilové havárii v roce 1997, více než deset let po její smrti se objevují stále nové okolnosti z jejího života. S posledním odhalením přišel Dianin komorník Paul Burrell, který pracoval pro královskou rodinu víc než dvacet let, polovinu z této doby se pohyboval v blízkosti princezny.

Diana měla Burrellovi sdělit, že chirurga Hasnata Chána miluje víc než „jakéhokoliv jiného muže"  „Neobyčejně vážný vztah" trval dva roky, během nichž chirurg často navštěvoval Kensingtonský palác. Podle Burrella Diana přemýšlela o soukromém svatebním obřadu a komorník prý také rozmlouval se svým knězem o tom, jak by mohl proběhnout sňatek křesťanky s muslimem. Pár se ovšem v červenci 1997 rozešel.

Burrell rovněž vyvrátil tvrzení médií, podle nichž Diana považovalal svou novou známost Dodi al Fayeda za „toho pravého". Princezně zřejmě lichotilo to, že jí multimilionář zahrnuje luxusními dary, ale zároveň se v té době měla vyjádřit, že „manželství (zřejmě s Dodim) potřebuje jako vyrážku". Proto také drahý prsten od nového přítele nosila na prsteníku pravé a nikoliv levé ruky. A kdo je autorem tohoto nápadu? Samozřejmě komorník Paul Burrell.

Lady Diana zasahuje do života královské rodiny poměrně vehementně, i když zemřela před šesti lety. Spor královské rodiny s jejím komorníkem Paulem Burrellem o věci z princezniny pozůstalosti totiž dal vyjít najevo dalším zajmavým detailům.

Paul Burrell byl královskou rodinou obviněn, že památky na bývalou manželku prince Charlese ukradl. Soudní spor byl však náhle ukončen překvapivým královniným prohlášením, že povoluje komorníkovi si tyto věci ponechat. Stalo se tak po spěšné schůzce obžaloby s Buckinghamským palácem, jejíž detaily nebyly zveřejněny. Součástí věcí, které Burrellovi lady Di svěřila, je totiž údajně i její videodeník. A hrozilo nebezpečí, že by nahrávky mohly být použity u soudu.

I tak část nahrávek pronikla na veřejnost už v březnu: zdroj, který nahrávky údajně viděl, řekl, že lady Diana si na nich stěžuje, že princ Charles měl "nezdravý poměr" s Michaelem Fawcettem, jedním ze svých pobočníků: "Jsou si s Fawcettem tak blízko ‑ co má žena dělat, když má manžel nezdravý poměr se sloužícím?" Také nahrála, že Charles s Fawcetem vypadali "rozpačitě" a "znepokojeně" poté, co byli vyrušeni v jednom z princových soukromých pokojů.

Další podrobnosti z nahrávek vyšly najevo, když Burrell minulý měsíc publikoval svou knihu A Royal Duty o své službě u princezny. Říká v ní, že princezna nahrála sdělení jiného bývalého královského sloužícího, George Smithe. Ten uvedl, že byl znásilněn jedním mužem ze služebnictva a dodal, že byl "svědkem kompromitujícího homosexuálního kontaktu staršího královského pobočníka a člena královské rodiny". Kapitoly této knihy vycházely na pokračování v deníku The Daily Mirror. Ani zde ani v knižním vydání ovšem nepadlo jméno ani pobočníka, ani člena královské rodiny. List Mail on Sunday, nedělník deníku Daily Mail, se chystal jména zveřejnit počátkem listopadu. Jenže těsně před tím se Fawcettovi doslova v poslední minutě podařilo získat soudní příkaz, který zakazuje britskému tisku jakékoli zmínky o Smithově výpovědi.

Princ Charles také učinil bezprecedentní krok, když ústy svého tajemníka, sira Michaela Peata, tato obvinění popřel. "Každý, kdo prince waleského dobře zná, musí uznat, že tato tvrzení jsou úplně absurdní a směšná," řekl Peat médiím. Jenže média nemohla ona obvinění zveřejnit, takže toto prohlášení krizi kolem celé záležitosti jen prohloubilo. Další noviny, News of the World, aniž by se zmínily o údajném vztahu Charles ‑ Fawcett, uveřejnily rozhovor s princovým bývalým tiskovým mluvčím Markem Bollandem. Ten v něm mimo jiné řekl, že Peat se jej před rokem zeptal: "Myslíte si, že Charles je bisexuál?" Charlesův tajemník ovšem vzápětí tuto svou otázku popřel.

Ani soudní zákaz ovšem nebrání Charlesovým obdivovatelům a příznivcům, aby snášeli důkazy o jeho heterosexualitě a nezdůrazňovali Smithovu nedůvěryhodnost. Byl označen za alkoholika a nevděčného zaměstnance. Jeden z princových pobočníků o něm řekl, že když opustil službu u prince, dostal slušné odchodné a Charles mu platí psychologa. Je totiž známo, že Smith trpí posttraumatickým syndromem z války o Falklandy. Ani vyšetřování Scotland Yardu prý neprokázalo, že by byl znásilněn.

Přestože britský tisk byl soudním příkazem donucen mlčet, zahraniční média, zejména ta bulvární, se předhánějí ve skandálních titulcích typu "Největší panovnický skandál v tomto století" a "Skandál by mohl Charlese připravit o korunu". Anglické listy se alespoň pídí po jiných (nezakázaných) skandálních podrobnostech ‑ ale přestože například Mail of Sunday nabízel královskému služebnictvu až 1.000.000 dolarů za poskytnutí kompromitujících historek z Charlesova života, kromě prohlášení Smithe zřejmě nikdo podobný příběh nemá. Nebo se jej díky momentální atmosféře bojí zveřejnit.

Princ teď stojí před otázkou, co dělat. Tento týden se ve svém sídle setkal se staršími členy personálu. Mezi přítomnými byli i princ William a Charlesova milenka Camilla Parker Bowles. Přesvědčovali prý Charlese, aby Smithe nežaloval, protože by to znamenalo, že by u soudu mohl být podroben křížovému výslechu. Princ se také rozhodl neposkytnout rozhovor televizi. Místo toho se jezdilo na koních, Charles zarytě mlčel a věnoval se svým běžným povinnostem. Také přítelkyně Camilla se zdržuje všech komentářů. Potvrzení doměnek by totiž znamenalo, že byla podváděna stejně jako lady Diana.

Bulvár je nyní ještě dravější a senzacechtivější, než tomu bylo při "královském rozvodu". Jeden z britských gay aktivistů dokonce označil titulky v britském tisku za "vysoce homofobní". Celá aféra by totiž mohla uškodit také britské LGBT komunitě, neboť označuje homosexualitu za "nebezpečí pro královskou rodinu".

Ukáže‑li se, že obvinění jsou pravdivá, a Charles nastoupí na trůn, bude prvním známým bisexuálním panovníkem od dob Viléma III. Jediným otevřeně homosexuálním britským panovníkem byl Edward II., který byl zavražděn roku 1327 tak, že mu vzbouření šlechtici vrazili do zadnice rozžhavený pohrabáč.

Diana si prý nechtěla vzít Al Fayeda

Britská princezna Diana se údajně nechtěla provdat za svého milence Dodiho Al Fayeda, s nímž zahynula před deseti lety při autonehodě v Paříži. Před londýnským koronerem, který vyšetřuje okolnosti Dianiny smrti, to řekl dlouholetý Dianin komorník Paul Burrell. Podle něj si chtěla vzít pákistánského chirurga Hasnata Chána, s nímž se rozešla krátce před krátkým vztahem s Al Fayedem. 
Burrell, který byl Dianiným komorníkem deset let, připustil, že vztah s Al Fayedem pro ni byl vzrušující. "Bylo to velmi čerstvé a vzrušující," uvedl. Při své výpovědi ale řekl, že neměl dojem, že by ho Diana považovala za "toho pravého". 
Jeho otec, vlastník londýnského obchodního domu Harrods Mohamed Al Fayed, tvrdí, že Diana a Dodi byli oběťmi spiknutí, které mělo zabránit tomu, aby se vzali. Podle Burrella ale Diana nedala nijak najevo, že by si chtěla Al Fayeda brát, a nijak se na to nepřipravovala. 
Byl to vztah, který trval zatím jen 30 dní, řekl Burrell s tím, že Dianě mnohem víc záleželo na Chánovi. "Princezna vážně zvažovala, že si Chána vezme. Ptala se mě, zda je možné uspořádat soukromou svatbu. Plánovalo se také, že by Hasnat měl v Kensingtonském paláci své pokoje," řekl. 
Jejich vztah skončil v polovině července 1997. "Princezna právě skončila vztah s člověkem, na kterém jí hluboce záleželo," dodal Burrell. Vzpamatovávala se tehdy z toho, když potkala někoho, kdo k ní byl velmi laskavý, pozorný a štědrý, řekl o Al Fayedovi, ale popřel, že by se Diana chtěla vdávat. 
Podle Burrella řekla v telefonickém rozhovoru z jižní Francie, kde tehdy byla s Al Fayedem, že chce "další svatbu asi tak jako kopřivku". To samé řekla nedávno před koronerem také Dianina přítelkyně Annabel Goldsmithová.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Diana

(Monika, 21. 6. 2012 7:31)

Knihu Takoví jsme byli jsem přečetla a jeto moc krásná knížka. Člověk se do ní začte a musí číst a číst.