král Jiří V. (George V.)
Jiří V.
Jiří V. (anglicky George V, plným jménem George Frederick Ernest Albert) (3. června 1865 – 20. ledna 1936) byl první britský Windsorský (dříve spíše Saxea-Coburg-Gotha) monarcha, král Spojeného království Velké Británie a severního Irska a císař Indie od 6. května 1910 až do své smrti, 20. ledna 1936.
Život
Dětství a vzdělání
George Frederick Ernest Albert se narodil 3. června 1865 v Londýně. Jeho otec princ Walesu, Edward VII., byl nejstarší syn královny Viktorie a jejího manžela, prince Alberta Saxea-Coburg-Gotha. Jeho matkou byla princezna Walesu, Alexandra Dánská, nejstarší dcera krále Christiana IX Dánského.
Byl pokřtěn v kapli Svatého Jiří na Windsorském zámku 7. července 1865 a jeho kmotři byli Hanoverský král, královna a korunní princezna Dánska, Leiningenský princ, vévoda Saxea-Coburg-Gotha, vévodkyně Cambridge, princezna Alice a hrabě z Tipperary.
Jelikož byl mladším synem Edwarda VII., očekávalo se tedy, že nejpravděpodobnějším dědicem trůnu je jeho starší bratr, Albert Victor.
Královna Viktorie jmenovala Johna Neale Daltona jejich instruktorem a oba chlapci dostali rázem trdou výuku a přísný výukový plán, ačkoli ani jeden z nich příliš rozumově nevynikal.
Později byli oba bratři poslání na HMS Bacchante, kde sloužili jako kadeti, přičemž procestovali velký kus britské říše, navštívili kolonie v Austrálii a Dálný východ, a oba dva dostali několik prestižních ocenění v Japonsku. Po návratu do Spojeného království byli bratři rozděleni, Jiří byl poslán do státního námořnictva a jeho bratr, Albert Viktor začal navštěvovat vysokou školu v Cambridge. Jiří sloužil u námořnictva až do roku 1891 a navštívil několik míst ve světě a znovu cestoval i po britské říši. I zde dostal několik vyznamenání a do své rodné Anglie si přivezl i papouška.
Manželství a potomci
Když ještě sloužil mladý Jiří u námořnictva, kde byl několik let pod dohledem svého strýce Prince Alfréda v Maltě, slepě se zde zamiloval do dcery svého strýce, jeho sestřenice Marie Edinburské. Většina členy rodiny byl tento svazek schvalován, až na jejich matky, které byly zásadně proti a nakonec se tento svazek neuskutečnil. Později se Marie stala královnou Rumunska.
V roce 1891 se jeho bratr Albert Victor, vévoda Clarenceu zasnoubil s jeho vzdálenou příbuznou Marií Viktorií Teck, jedinou dcerou prince Francise, vévody Tecku a Marie Adelaide Cambridgeové. Nicméně o šest týdnů později zemřel Albert Victor na zápal plic a tak se na přední místo kandidáta o trůn svého otce dostal Jiří.
Královna Viktorie byla velkou podporovatelkou sňatku mezi Marií a budoucím králem a nakonec přesvědčila Jiřího, aby se o Marii Teck ucházel. Po požadavku o ruku z Jiřího strany Marie přijala a ač byl tento sňatek dohodnutý, bylo toto manželství velmi úspěšné a zdá se, žel Jiří Marii nakonec opravdu miloval.
Jejich sňatek se konal 6. července 1893 v královské kapli Svatého Jakuba v paláci v Londýně. Pár měl celkem šest dětí, zobrazeny zde:
- Král Edward VIII. (pozdější král Spojeného království) (23. června 1894 - 28. května 1972)
- Král Jiří VI. (roz. Albert) (14. prosince 1895 - 6. února 1952)
- Princezna Marie (25. dubna 1897 - 28. března 1965)
- Princ Jindřich, vévoda Gloucesteru (31. března 1900 - 10. června 1974)
- Princ Jiří, vévoda Kentu (20. prosince 1902 - 25. srpna 1942)
- Princ Jan (12. července 1905 - 18. ledna 1919)
Yorkským vévodou a princem Walesu
V roce 1892 jmenovala královna Viktorie Jiřího vévodou Yorku, hrabětem Invernessu a baronem Killarney. Po tomto jmenování začala být jeho žena Marie Teck oslovována jako Její královská výsost vévodkyně Yorka.
Vévoda a vévodkyně Yorku žili převážně ve svém poměrně malém domě v Sandringhamu v Norfolku způsobem života téměř normální rodiny. Hlavně Jiří žil jednoduchým životem. Byl ale i velmi přísným otcem a jeho děti z něho měli nejednou strach. Jednou dokonce řekl, že “můj otec byl vystrašený ze své matky. Já jsem byl vystrašený z mého otce a já jsem předurčen dohlížet na to, aby mé děti byli vystrašeny ze mě.”
Manželský pár podnikl v této době taky širokou škálu nejrůznějších výprav po celém světě. V roce 1900 procestovali britskou Říši, navštívili Austrálii, kde Duke zahájil první zasedání Australského parlamentu o vytvoření Australského společenství. Jejich cesta pokračovala v roce 1901 na Nový Zéland, kde navštívili cornwallský park v Aucklandu a mnoho dalších míst.
22. ledna v roce 1901 zemřela královna Viktorie a otec Jiřího, Albert Edward vstoupil na trůn jako Král Edward VII. Od svého otce Jiří zdědil několik významných titulů a téhož roku byl jmenovaný na Jeho královskou výsost vévodu Cornwallu a Yorku až do 9. listopadu 1909, kdy byl „povýšen“ na Prince z Walesu a hrabě z Chesteru.
Jiří V. měl také široký přístup ke státním listinám a dokladům. Často listiny studoval i se svou ženou Marií, která měla větší znalosti než Jiří a často Jiřímu pomáhala psát i proslovy.
Králem a císařem
6. května 1910 král Edward VII. zemřel a princ z Walesu vystoupil na trůn. Jiří byl nyní Král Jiří V. a jeho ženě zvolil královské jméno Královna Marie Terr. Jejich korunovace se konala ve Westminsterském opatství 22. června v roce 1911.
11. prosince 1911 odcestoval královský pár do Indie s cílem představit se tamnímu obyvatelstvu jako nový císař a císařovna. Při této příležitosti také Jiří založil novou císařskou korunu pro Indii. Jiří V. se ale více než politickým záležitostem věnoval především lovu, který miloval, zvlášť pak lov s vycvičenými tygry, což později znamenalo velké zanedbání plánovaného rozvrhu návštěv různých měst a osobností. Během jednoho loveckého období střelil Jiří neuvěřitelných 1,209 bažantů.
Kritické období pro královskou rodinu znamenalo především období první světové války (1914-1918), jelikož měli oba dva členové rodiny německé předky, zvlášť německého císaře Viléma II., jeho bratrance, který představoval pro Brity neuvěřitelnou hrůzu z války. Jiří V. se tedy 17. července 1917 rozhodl, že německy znějící název Saxea-Coburg-Gotha změní na více anglicky znějící název Windsor, čímž se mu podařilo uklidnit do jisté míry nacionalisty, před kterými začal mít strach. Specificky přijal slovo Windsor jako příjmení pro všechny potomky královny Viktorie, kteří sídlili ve Spojeném království, vyjma žen, které se do těchto rodin přiženily.
Během První světové války bylo mnoho monarchů, kteří vládli v Evropě zbaveno funkce krále či císaře. Tak se stalo i s bratrancem Jiřího V., císařem Ruska, Mikulášem II., který byl v roce 1918 sesazen z trůnu. Nemalá část monarchů z Rakouska, Německa, Řecka a Španělska sesadila revoluce při první světové válce z trůnu. Nemalá část z nich byla dokonce příbuzná se samotným Jiřím V. Ten se začal o své místo na trůně vážně, ale oprávněně obával a snažil se zachránit své příbuzné monarchy mezi které patřil např. Princ Andrew Řecký a princezna Alice Battenbergská a jejich děti, včetně Prince Philipa, který si později vzal vnučku Jiřího V., Alžbětu II.
Je však třeba zmínit fakt, že byl Jiří vášnivý sběratel a své sbírky několika druhů daroval později muzeu Royal Philatelic. Zvláště známky zastupují v jeho sbírkách důležité místo a sám Jiří jich naspíral několik desítek, které byly staré i několik desetiletí. Zajímal se o historii, zvláště o osobnosti s celého světa a s daleké minulosti.
Pozdější léta a smrt
První světová válka se však zásadně podepsala na zdraví Jiřího V., které se začalo od konce války zhoršovat poměrně rychle. Mohlo za to i jeho kouření doutníků, které bylo později čím dál častější. Začal postupně slábnout, k závěru měl problémy s chůzí, měl slabý zrak a občas trpěl i bludy. Už v této době bylo jasné, že panovník už příliš dlouho žít nebude. Tudíž začali hledat nového dědice trůnu, čímž byl nejvhodnější jeho prvorozený syn Edward VIII.
Jiří V, král Spojeného království Velké Británie a císař Indie zemřel 20. ledna v roce 1936 ve svém domě v Sandringhamu. Byl pohřben v kapli Svatého Jiří na Windsorském zámku. Existuje teorie, že jeho smrt uspíšil jeho lékař, lord Dawson Penna, který mu prý dal smrtící injekci kokainu a morfia aby zkrátil jeho trápení.