Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dresden-Drážďany

moje poznámka:

Drážďany je jedno z nejkrásnějších měst v Německu. Byla jsem tam již 5 krát a pokaždé je tam co nového objevovat. Ke zhlédnutí bych doporučovala obrazárnu Zwinger( která je opravdu nádherná) a nově zrekonstruovanou katedrálu, smaozřejmě potom nové obchodní domy, kdy je to opravdu super.Takže až budete mít možnost podívat se do Drážďan, neváhejte a jeďte, ten výlet stojí za to.

Drážďany (německy Dresden, lužickosrbsky Drežďany, z čehož vznikl dnešní název) jsou zemským hlavním městem a současně největším městem Saska s postavením městského okresu (Kreisfreie Stadt). V blízkosti Drážďany se nacházejí některá další města významná města, například Chemnitz (80 km západně), Lipsko (100 km severozápadně), Halle (140 km severozápadně) a Berlín (170 km severně). 150 km jižně se pak rozkládá hlavní město Česka Praha, 230 km východně se naopak nalézá polská Vratislav (Wrocław).

 Charakter města

Z původně rybářské vesnice, sídla kupců a markraběcího sídla se Drážďany vyvinuly do lázeňské a královské rezidence a staly se později zemským hlavním městem Saska. Nyní tak jsou politickým centrem spolkového státu se sídlem zemské vlády, sněmu, jakož i dalších zemských úřadů. Město má postavení městského okresu (Kreisfreie Stadt) a je sídlem vládního obvodu Drážďany, Technické Univerzity, a též i dalších mnoha vyšších odborných i jiných škol. Je důležitou dopravní křižovatkou; má vlastní systém tramvajové a autobusové dopravy, prochází kolem něj a přes jeho území několik dálnic.

Počet obyvatel překročil někdy kolem roku 1852 hranice 100.000, čímž se staly Drážďany ve své době a podle tehdejších měřítek velkoměstem. Město tvoří jádro stejnojmenné aglomerace ve střední Evropě. Spolu se Cvikovem (německy Zwickau), Chemnitzem, Lipskem (něm. Leipzig) a Halle tvoří Drážďany „metropolitní region saského trojúhelníku“. V roce 2006 oslavilo město, označované někdy jako labská Florencie, 800 let.

 Přírodní poměry

Drážďany leží u řeky Labe (něm. Elbe) mezi východními výběžky Krušných hor (něm. Erzgebirge), strništi Lužických hor a Labskými pískovci. Díky své přírodní poloze a svému baroknímu a mediterárnímu architektonickému půvabu je město nazýváno Polabskou Florencií. Nejvyšším vrcholem Drážďan je Triebenberg.

Město je svou rozlohou po Berlínu, Hamburku (něm. Hamburg) a Kolíně nad Rýnem (něm. Köln) čtvrtým největším velkoměstem Spolkové republiky Německo.

 Původ názvu města

Slovo Drážďany (německy Dresden) bylo odvozeno ze starosrbského označení Drežďany pro lidi původem z oblastí bažin a lužních lesů. Je historickou metropolí Saska. Leží přibližně 50 km severně od české hranice.

 Struktura města

Místní části Drážďan 
Místní části Drážďan

Již v roce 1958 byly Drážďany rozděleny do pěti okrsků střed, východ, západ, jih a sever. Od roku 1991 je město rozděleno do deseti částí. Po připojení dalších obcí vznikly nové čtvrti. Každá městská část má vlastní úřad, radnici a radu (něm. Ortsbeirat) podle § 71 saského obecního pořádku.

Představitelem městské části je starosta (něm. Oberbürgermeister) nebo jedna jím pověřená osoba. Radní jsou pak voleni městskou radou podle počtu mandátu té které strany, který získává každá z nich při volbách v jednotlivých okrscích. Devět nově vzniklých osad, které se skládaly z několika menších obcí, získaly ke konci 90. let 20. století status osady.

Historie

V roce 1206 je vedená první písemná zmínka o Drážďanech.

Za Druhé světové války bylo město od 13. do 15. února 1945 kvůli masivním leteckým bombovým útokům téměř kompletně zničeno. Přesný počet obětí je dodnes neznámý, neboť se zde nacházelo mnoho utečenců z Východu a město bylo tehdy zcela přeplněno. Nejčastěji se hovoří o 25 000 až 60 000 mrtvých. Kvůli obraně proti vypuknutí epidemie musely být tisíce neidentifikovaných mrtvol spáleny.

V roce 2002 byly Drážďany stejně jako část Česka postiženy tisíciletou povodní.

 Památky

  • Semperoper - Saská státní opera
  • Zwinger - Barokní palác s galerií výtvarného umění
  • Frauenkirche - Barokní protestantský kostel, za války zničen a nově zrekonstruován
  • Hofkirche - Římskokatolický kostel
  • Albertinum - Muzeum výtvarného umění
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář