Jdi na obsah Jdi na menu
 


Členové skupiny
 1. John Lennon - zpěv, doprovodná kytara, foukací harmonika, klávesy
 2. Paul McCartney - zpěv, basová kytara, klávesy (výjimečně bicí)
 3. George Harrison - zpěv, sólová kytara, sitár, klávesy
 4. Ringo Starr - zpěv, bicí

Manažer:Brian Epstain

Producent: George Martin

Historie skupiny

Historie skupiny The Beatles začala v roce 1956, kdy se na pouti v anglickém Wooltonuseznámí John Lennon a Paul McCartney a začínají spolu hrát v hudební skupině Quarrymen. Tímto okamžikem vzniká nejslavnější hudební spojení všech dob - Lennon/McCartney Lennon a McCartney pak začínají spolupracovat na psaní písní, za první dva roky spolupráce jich napsali kolem jednoho sta. Oba dva prozatím hrají na kytaru.

V roce 1958 přivádí McCartney kytaristu George Harrisona, jehož velkým vzorem byl americký kytarista Buddy Holly. Bubeníkem zůstává původní člen Quarrymen Colin Hanton, který kvůli problémům s alkoholem brzy skupinu opouští. Na podzim 1958 se skupina přejmenovala na Johnny and the Moondogs a v roce 1959 se skupina opět přejmenovala, tentokrát na The Silver Beetles. Protože ve skupině nebyl žádný bubeník, je ke spolupráci přizván Tommy Moore. Ten ovšem u skupiny dlouho nevydrží a na pozvání George Harrisona přichází Pete Best. Rovněž se přidává Johnův spolužák, výtvarník Stuart Sutcliffe, který hraje na basovou kytaru.

V roce 1960 se skupina naposledy přejmenovává na The Beatles (slovní hříčka - beetle znamená brouk, beat znamená tlouci, bít, tep…) a dostává angažmá v německém Hamburku, v podniku Kaiser Keller. Od skupiny odchází Stuart Sutcliffe (o dva roky později umírá na mozkový nádor) a McCartney po něm přebírá basovou kytaru. Beatles se vracejí do rodného Liverpoolu a 21. března 1960 mají první vystoupení v místním Cavern Clubu (česky jeskyně).

Na jaře roku 1961 Beatles opět odjíždějí do Hamburku do podniku Top Ten Club, kde je objevuje zástupce společnosti Polydor a Beatles nahrávají první desku My Bonnie jako doprovod zpěvákovi Tony Sheridanovi. Na podzim téhož roku si jich v Cavern Clubu všímá Brian Epstein, začne jim dělat manažera a domluví jim několik zájezdů. V létě roku 1962 Beatles potřetí a naposledy odjíždějí do Hamburku a působí ve Star Clubu. V září se vracejí zpět do Anglie, loučí se s Petem Bestem a na post bubeníka přichází Ringo Starr (narozený jako Richard Starkey), nejstarší hráč se zkušeností z několika dalších skupin. V říjnu 1962 vydává skupina u společnosti EMI první SP singl s názvem Love Me Do (na druhé straně píseň P.S. I Love You), který se dostal na 17. místo nejprodávanějších desek. Druhý singl Please Please Me / From Me To You, byl už velkým hitem v celé Británii, kde se dostal na vrchol hitparády.

První album, nazvané rovněž Please Please Me (1963), znamenalo začátek beatlemánie ve Velké Británii. Beatles také hrají naposledy v Cavern Clubu a začínají koncertovat po celé Evropě a posléze i celém světě. Během let 1963 a 1964odehráli přes 200 velkých koncertů. V roce 1964 následovalo úspěšné turné po Spojených státech, vystoupení v The Ed Sullivan Show a natočení prvního filmu: A Hard Day's Night (česky Perný den) i stejnojmenné album. Díky úspěchu Beatles se v americkém žebříčku hitparád začaly prosazovat i další britské rockové skupiny jako např. Rolling Stones, Gerry and The Peacemakers nebo Dave Clark Five.

26. října 1965jsou Beatles vyznamenáni Řádem britského impéria a natáčí další film Help! (česky Pomoc!). Vystoupení na Shea Stadium v roce 1965, při druhém americkém turné, zaznamenalo rekordní počet 55 tisíc diváků. Hudebně se Beatles začínají odklánět od líbivých, ale bezduchých textů o lásce a začínají experimentovat se zvuky různých nástrojů (např. indický strunný nástroj sitar ve skladbě Norwegia Wood) i hraním se smyčcovým kvartetem (píseň Yesterday), dokonce i s celým orchestrem.

Špičku populární hudby v té době zdaleka nereprezentovali jen Beatles. V USA se prosazují skupiny jako např. Beach Boys, Byrds, Buffalo Springfield, Mamas§Papas, Quicksilver Messenger Service, Jefferson Airplane, ve Velké Británii začínají žebříčky ovládat „syrovější“ Rolling Stones nebo „bluesovější“ Yardbirds (či jejich následovníci Cream). Beatles mají na tyto kapely vliv svými novátorskými přístupy k technice nahrávání a zároveň se nechávají sami ovlivňovat.

4. března1966 pronese John Lennon při jednom interview poznámku o tom, že Beatles jsou populárnější než Ježíš Kristus, rozpoutá se vlna odporu a rozhlasové stanice v USA bojkotují vysílání hudby Beatles. V témže roce Beatles přestávají koncertovat, 1. května 1966 mají poslední vystoupení ve Wembley ve Velké Británii, v srpnu mají poslední oficiální koncert v Candlestick Park, San Francisco, USA. Na konci srpna 1967 umírá manažer Brian Epstein na předávkování barbituráty. V tom samém roce vychází, dle kritiků jedno z nejlepších alb v historii Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, které je poznamenáno hudebními studiovými experimenty.

V roce 1967 Beatles točí další film Magical Mystery Tour i stejnojmenné album poznamenané halucinogenními prožitky z užívání drog. I přes první vážné rozmíšky mezi jednotlivými členy skupina natáčí v roce 1968 pozoruhodné The Beatles(nazývané také White Album podle jeho bílého přebalu). Ringo Starr během nahrávání alba krátkodobě opouští skupinu. Téhož roku zakládají Beatles firmu Apple Corps (česky jablko) - vlastní gramofonovou značku, obchod, filmovou společnost atd. Vzniká další film, tentokrát kreslený, Yellow Submarine.

Rok 1969 je pro skupinu kritický a definitivně vede k jejímu rozpadu. John Lennon začíná na nahrávání vodit kontroverzní japonskou umělkyni a svou druhou ženu Yoko Ono, proti čemuž protestuje hlavně Paul McCartney. John Lennon s ní natočil album Unfinished Music No. 1: Two Virgines a začíná se zabývat vlastními „nebeatlovskými“ hudebními projekty (zakládá skupinu Plastic Ono Band) a protesty proti válce ve Vietnamu. Beatles jako skupina spolu naposledy veřejně koncertují na střeše svého nahrávacího studia 30. ledna 1969 a vzniká poslední film i LP Let It Be. Během jejího natáčení hrozí odchodem ze skupiny George Harrison.

V létě 1969 skupina natáčí poslední studiové album Abbey Road. Dosud nevydané snímky Let It Be jsou předány hudebnímu producentovi Philu Spectorovi k finálnímu zpracování. John Lennon se v té době věnuje pouze Plastic Ono Band a svým mírovým aktivitám a o další hudební výboje Beatles již nemá zájem.

Nakonec je to ale v dubnu 1970 Paul McCartney, kdo ze skupiny odchází a veřejnost se tak poprvé dozví o definitivním rozchodu Beatles. Paul McCartney podává k Nejvyššímu soudu 31. prosince1970 žádost o oficiální ukončení partnerství Beatles. Všichni členové skupiny se vydávají na sólovou dráhu.

V roce 1994 byly objeveny demosnímky Lennonových písní, ke kterým zbylí členové skupiny nahráli doprovod a vznikly tak poslední písně Real Love a Free As A Bird vydané na albech Anthology 1 (Apple Records, 21. listopadu 1995), Anthology 2 (Apple Records, 18. března 1996), Anthology 3 (Apple Records, 28. října 1996).

 Filmografie

 1. A Hard Day's Night, černobílý celovečerní film
  Scénář: Alun Owen
  Kamera: Gilbert Taylor
  Režie: Richard Lester
  Dále hrají: John Junkin, Norman Rossington, Wilfred Brambell, Victor Spinetti
 2. Help!, barevný celovečerní film
  Scénář: Marc Behm
  Kamera: Gilbert Taylor
  Režie: Richard Lester
  Dále hrají: Eleanor Bron, Leo McKern, Roy Kinnear, Victor Spinetti
 3. Yellow Submarine, barevný kreslený film
  Scénář: Lee Minoff, Al Brodax
  Výtvarník: Heinz Edelmann
  Režie: George Dunning
 4. Magical Mystery Tour, barevný televizní film
  Námět, scénář, režie: The Beatles
 5. Let It Be, barevný hraný dokument
  Kamera: Tony Richards
  Režie: Michael Lindsay-Hogg
 

Náhledy fotografií ze složky


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

byly dobry

(marek, 18. 2. 2009 19:32)

ktery curak muze rict ze avril je lepsi nes baetles dyt je to pica

John

(ewa, 1. 10. 2008 17:53)

9.10.by se John Lennon dožil 68 let vytvořil by ještě hodně krásných písní,je ho škoda.Poslouchám ho denně písně Mother,Across the universe,Jullia,Woman,Imagine jsou nádherné zkuste si je poslechnout

byli jsou a budou nej!

(ewa, 1. 10. 2008 17:41)

beatles hlavně John Lennon bylo to nejlepší co hudbu kdy potkalo,jejich písně se dají poslouchat i po 30letech na rozdíl od dnešních rychlokvašek!

Presne

(Rajna, 30. 8. 2008 19:02)

Pica strc si do riti tu svou avril. Ona zpívá prez kompl a beatles pres mikrofon.

onanie

(krocanek, 11. 6. 2008 22:21)

muzete si vsichni krasne vykourit........

!!!

(JÁ!, 2. 3. 2008 15:05)

dnesni doba dnesni lide sice mi je 14 ale todle je fakt hnusny beatles je zakladatelem rocku tak nechapu jak nejaka krava tady muze psat ze by radsi psala o avril,ktera narozdil od beatles zpivat vubec neumi,ses fakt vazne nemocna bez se lecit jsi totiz imbecil ¨...s pozdrawem JÁ

fertu

(debil, 19. 2. 2008 12:11)

smrdííš

jsou skvělí

(Sharul, 17. 2. 2008 21:47)

a já jejich songy miluju

to Kajinek

(Anche, 26. 9. 2007 14:27)

Ses malej picus, coz????:D

super hoši

(Johny, 24. 9. 2007 18:27)

supr skupina !!!!

nemám je ráda

(kajinek, 24. 9. 2007 18:10)

máme delat debilní referát o beatles protože se neše pošahaná uča na něco zeptala a my to nevěděli desně se divila a ted o nich musíme všechno vedet desivá uča žadní beatles mně apsolutně nezajímají radeji bych psala referát o avril no deěssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss

hrůza

(já já já já já a já, 13. 9. 2007 14:53)

byla to moc hrrrrrrrrrrrroooooooooznááááááááá skupina!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!